Manžel odchází žít s milenkou, ale nebudeme se rozvádět. Sepsali jsme po společné dohodě u notáře rozdělení stávajícího SJM, pokud by někdy v budoucnu na rozvod došlo, ale neplánujeme ho.   Nyní si bude manžel pořizovat byt na hypotéku, měla bych já, nebo náš společný syn, do budoucna nějaký nárok na tento byt, když zůstáváme dál v manželském svazku, ale nežijeme spolu a vypořádání majetku už bylo sepsáno? Nebudu napsaná v katastru.   Děkuji, Bára

ODPOVĚĎ:
V daném případě by nárok na byt vznikl pouze v případě dědického řízení, neboť pokud měl zůstavitel - zemřelý - ke dni své smrti manželku a děti, dědí tito po něm rovným dílem. Milenka by nedědila nic. Zůstavitel může otázku dědění ošetřit v závěti, nicméně dítě, pokud není vyděděno, i ze závěti nějaký podíl dědit musí.