Chtěl jsem se zeptat na pojem neúčinný krok v případě dědictví,   O kterém se psalo na novinkách zde: https://www.novinky.cz/finance/500826-pozustale-strasi-dluhy-zemrelych-co-s-tim.html Mohli byste uvést příklad?   Mě napadl nějaký převod nemovitosti, ale když někdo už nežije, tak zpět to už stejně nelze vrátit na něj. Třeba když někdo přepíše dům a za tři roku skoná. Ale to přece nikdo neví. Nebo je tím myšleno že někdo něco podepsal pod nátlakem v době indispozice? Děkuji, Vilém

ODPOVĚĎ:
Zákon zná pojem "Relativně neúčinné právní jednání", což je jednání, které zkracuje uspokojení vykonatelné pohledávky věřitele. V souvislosti s dědictvím by mohla tato situace nastat v případě, že by zůstavitel, který má dluhy, za života prodal či daroval svůj majetek a neuspokojil by věřitele. Pokud by posléze zemřel, mohou se věřitelé dovolávat neúčinnosti tohoto převodu a mohli by se dožadovat, aby majetek takto přepsaný byl vrácen zpět do vlastnictví zůstavitele, již zemřelého, a v rámci dědického řízení zpeněžen ve prospěch věřitelů. Lhůta pro dovolání se relativní neúčinnosti je pětiletá v případě, že ten, kdo majetek obdržel, věděl o tom, že jsou tím zkráceni věřitelé, v ostatních případech je lhůta pro dovolání se relativní neúčinnosti dvouletá. Pro dovolání se relativní neúčinnosti v případě dědictví dále musí být splněno to, že :

  • právnímu nástupci byly známy okolnosti, pro které by se věřitel mohl neúčinnosti dovolat; nebo
  • právní nástupce nabyl právo bezúplatně; nebo
  • právním nástupcem je osoba blízká toho, kdo s dlužníkem jednal nebo osoby, která z tohoto jednání měla prospěch. I tyto osoby se mohou ubránit, pokud prokáží, že jim okolnosti, pro něž by se věřitel mohl neúčinnosti právního jednání dovolat, nebyly známy.