Má sestra dostala před úmrtím matky malý obchod, který matka dříve vlastnila. Rád bych se zeptal, zda to bude mít vliv na můj dědický podíl nebo zda se dar za života zůstavitele nezohledňuje v dědickém řízení. Michal

ODPOVĚĎ:
V této věci je právo spravedlivé. Hodnotné dary, které zůstavitel za svého života daroval některému ze svých dědiců, se započítají, nebo je lze započíst na dědický podíl, pokud to dědic v rámci dědického řízení namítne.
Od dědického podílu, který by na Vaši sestru připadl, bude odečtena hodnota nemovitosti, která bude stanovena znaleckým posudkem.