Jsem spolumajitelkou činžovního domu, vlastním 1/4, druhý spolumajitel 3/4. Dům má 6 bytů I. kategorie se stejnou podlahovou plochou, v jednom bydlím já. Druhý vlastník bydlí jinde. Chtěla bych poradit, zda musím platit nájem, event. v jaké výši oproti ostatním nájemcům, kteří bydlí ve zbývajících bytech. Děkuji, Veronika

ODPOVĚĎ:
Nevím, jak máte spoluvlastnické vztahy vyřešeny, ale čistě matematicky byste měla platit o čtvrtinu nižší nájem, protože čtvrtinu vlastníte. Ale nižší nájem je čistě otázkou dohody. Lepší by bylo, kdybyste měli dům rozdělený na bytové jednotky a Vy jste byla vlastníkem jednotky – čehož by se dalo dosáhnout i zrušením spoluvlastnictví a rozdělením věci.