1 1 1 1 1 Hodnocení 4.00 (1 hlas)

Obracím se na vás s prosbou o právní radu v oblasti vypořádání majetku. S přítelem (druhem) jsme pořizovali pozemek a realizovali výstavbu rodinného domu. Na koupi a výstavbu jsme žádali o hypotéku, kterou ovšem příteli neschválili a tak je hypotéka psaná na mne a mé rodiče, kteří ručí svým rodinný domem (s tím, že až dostavíme a dům zkolaudujeme, změní se zástava na nově postavený dům a účastníkem úvěrové smlouvy bude přítel a já).

Koupě pozemku tedy proběhla, dům jsme postavili - ale na katastru nemovitostí jsme vlastníky pozemku já a přítel (každý polovinou). Nyní by v blízké budoucnosti mělo dojít ke kolaudaci a zapsání domu do katastru. Jak by to bylo v případě, že bychom se nyní s přítelem rozešli s vyplacením pozemku, když je psaný jako poloviční vlastník? Musela bych ho vyplácet i z odhadní ceny domu, který na pozemku stojí? Jak se zápisem stavby do katastru nemovitostí, když bych chtěla být vlastníkem já a popř. mí rodiče, kteří jsou nadále dlužníky v hypoteční smlouvě. hypotéka by zůstala nadále psaná na mne a mé rodiče. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Dobrý den, pokud je nemovitost v podílovém spoluvlastnictví, lze toto podílové spoluvlastnictví kdykoliv vypořádat nejlépe dohodou smluvních stran. Následně by v nejlepším případě nemovitost náležela pouze Vám a vy byste mohla rozhodnout o dalším počínání ohledně práv vlastnických v katastru nemovitostí.
Pokud se ohledně vypořádání nedohodnete, může na návrh rozhodnout a určit poměru do budoucna soud. Pokud však Váš partner do nemovitost ničeho nevložil to jest prokazatelně nenavýšil hodnotu daného předmětu či jinak nezhodnotil stavbu, neměl by dostát takovému nároku.