Koupila jsem šest osmin domu a další dvě osminy domu mají dva majitelé. Každý po jedné osmině. Jeden majitel mi svůj podíl odprodá, ale ten druhý nechce a myslí si, že to má velikou cenu. Což samozřejmě nemá. Dům je neobyvatelný a neudržovaný. Ani jeden z majitelů ho neudržoval a nenavštěvoval.

Ráda bych dům zrekonstruovala. Jaké práva a povinnosti mám jako majoritní vlastník? A jaké práva a povinnosti má ten druhý? Jak mám přimět k prodeji majitele poslední osminy. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Ustálená právní judikatura a právní úprava zastává ten právní názor, že setrvat v podílovém spoluvlastnictví nemůže být nikdo nucen. O věc byste měli pečovat společně a nerozdílně a správa společné věci, která je zakotvena od § 1126 se řídí podíly. Pokud jste tedy většinovým podílovým spoluvlastníkem, náleží Vám větší rozhodovací právo avšak menšinový podílový spoluvlastník má ze zákona ochranu a rozhodování o společné věci by nemělo jít k jeho tíži. V tomto případě bych se více přikláněla k možnosti podílové spoluvlastnictví zrušit a vypořádat tak, abyste s nemovitostí mohla nakládat dle své vůle. Pokud se další spoluvlastníci nebudou chtít dohodnout na zrušení spoluvlastnictví, může na návrh upravit poměry či vypořádat podílové spoluvlastnictví soud.