Žil jsem s partnerkou 19 let (2003-2022). Teď jsme se rozešli. V posledních 13 letech jsme si společně vzali hypotéku na dům. V katastru nemovitostí jsme psaní oba dva, ale i oba v hypotečním úvěru. A splátku hypotéky 20.000 Kč jsem platil jen já. Podotýkám, že jsme nebyli manželé.

Má otázka tedy zní, zda po prodeji domu a doplaceni hypotéky zbytek peněz se rozdělí mezi oba na půlku nebo jsem v právu a mohu po bývalé partnerce požadovat doplatek poloviny hypotéky za období oněch 13-ti let. Děkuji René.

ODPOVĚĎ:
Promlčecí lhůta je tříletá, tedy pokud jste splácel hypotéku po dobu 13 let, můžete se domáhat splátek hypotéky pouze za poslední 3 roky. Můžete samozřejmě zkusit započíst všechny splátky, ale pokud by přítelkyně namítla např. u soudu promlčení, dostal byste pouze za ony poslední tři roky.