Počet stránek ve webu: 43.214

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

S přítelem jsme si pořídili dům prodejem 2 bytů, které jsme vlastnili. Vložila jsem do něj částku 1.200.000 Kč, vzali jsme si ještě společnou hypotéku 800.000 Kč na opravu domu. Bohužel náš vztah nefunguje a chtěla bych se odstěhovat do pronájmu. Mám nárok na vložené peníze a co bude s hypotékou? Děkuji za odpověď. Adina.

ODPOVĚĎ:

Důležité je, jak je dům evidovaný v katastru nemovitostí, zda na jednoho z vás nebo na oba jako podílové spoluvlastníky. V obecné rovině tedy mohu sdělit pouze to, že pokud by dům byl v podílovém spoluvlastnictví, měla byste nárok na vyplacení poloviny hodnoty nemovitosti, ovšem po započtení toho, co bude ještě třeba na hypotéku (Vaši polovinu) uhradit. Peníze, které kterýkoliv z partnerů do nemovitosti vložil má tato osoba samozřejmě právo dostat zpět. Pokud jde o hypotéku, tak se musíte s partnerem nějak domluvit, protože pokud je společná, odpovídáte za ni oba a banka by v případě nehrazení mohla postihnout exekučně oba bývalé partnery, bez ohledu na to, že jste se např. odstěhovala a dům neužíváte.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.