Počet stránek ve webu: 43.214

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Před cca rokem (2020) jsem koupila s přítelem dům, já investovala 1.000.000 Kč v hotovosti a 1.500.000 Kč hypotékou, kterou nyní splácím, on zbytek hotově. Dům stál necelých 7.000.000 Kč, v katastru máme každý 1/2. Dům byl rozestavěný a do jeho nynějšího stavu jsem investovala spoustu práce, času a investovala jsem do jeho vybavení (sauna, nábytek.).

Dle mého názoru má nyní daleko vyšší hodnotu. Nyní se rozcházíme, on chce v domě zůstat. Jak se vypořádat? On mi chce vyplatit to, co jsem zaplatila, ale já myslím, že mám nárok na 1/2 současné hodnoty domu. Můžete mi prosím poradit? Děkuji.

 

ODPOVĚĎ:
Pokud je dům zapsaný v podílovém spoluvlastnictví, máte právo na polovinu aktuální tržní hodnoty domu. Pokud se tedy nedomluvíte, můžete podat k soudu žalobu o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Soud by zadal znalecký posudek a následně by samozřejmě řešil otázku, komu dům přikáže a kdo koho vyplatí a jakou částkou. Tato věc by pak mohla být právně i početně složitá a už by bylo jistě dobré požádat o zastoupení advokáta.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.