07/2017 jsem si s přítelkyní pořídil družstevní byt za 3.000.000 Kč na hypotéku. Pravidla bohužel určují, že družstevní podíl může být napsán pouze na 1 osobu, tj. bývalá přítelkyně. Počáteční vklad jsme každý dali 300.000 + 200.000. Rekonstrukce (každý 500.000) na zbytek jsme si vzali hypotéku 2.480.000 Kč.

Asi po roce jsme se rozešli, domluvili jsme se ale že i nadále si byt ponecháme, mimochodem já v něm ty dva roky bydlel a platil celou hypotéku, aby se nám peníze zúročily s pánem, že se za dva roky byt prodá a peníze se rozdělí rovným dílem. Momentálně má byt hodnotu 4.500.000 Kč - 2.300.000 hypo = 2.200.000 (1.100.000 každý). V tuto chvíli, ale tato žena má v plánu si vzít vlastní hypotéku, doplatit společnou a byt si ponechat sama pro sebe, bez řádného vyrovnání, tudíž mě okrást. Chci se tedy zeptat, zda je toto vůbec možné, že i když je hypo společná, ale družstevní podíl je psaný přímo na ni, aby si vlastně s bytem mohla dělat co se jí zlíbí i když jsme do bytu vložili stejné peníze. Jak mám tedy postupovat, abych dostal své peníze zpět? Děkuji předem za Vaši radu.

ODPOVĚĎ:
Bohužel členský podíl je pouze bývalé přítelkyně. Proto s ním může nakládat, nicméně pouze za souhlasu banky, u které je vedena hypotéka. Váš souhlas k nakládání nepotřebuje. Vy se tedy můžete domáhat zpět pouze financí, které jste do bytu vložil, tedy prokazatelných investic - splátky hypotéky, investice do rekonstrukce, apod. Pokud byste se dostali do soudního sporu, musel byste investice prokázat důkazy - listinami, výpisy z účtů, svědeckými výpověďmi apod.