Z doby před uzavřením manželství jsem výlučným majitelem dvou pozemků. Jeden z nich bych rád daroval své nynější manželce, avšak s podmínkou, že jej nesmí za mého života bez mého souhlasu prodat, pronajmout ani darovat třetí osobě. Také bych si rád vymínil právo svého doživotního užívání.
Jak postupovat? Jde v tomto případě o darovací smlouvu s příkazem, nebo o formálně jiný typ závazku? A mohl bych v případě budoucího porušení této klauzule dar odvolat a žádat vrácení nemovitosti? Děkuji, Jiří

ODPOVĚĎ:
Pokud máte na mysli dar s tzv. rozvazovací podmínkou, pak tato eventualita darování je dle současného občanského zákoníku možná. Pokud takovouto darovací smlouvu sepíšete, pak samozřejmě bude platit, že porušením této podmínky je obdarovaný nucen dar vrátit.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Dar nemovitosti s podmínkou nemožností prodeje, zákazu prodeje a zákazu pronájmu