Počet stránek ve webu: 40.345

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Mám sestru. Já bydlím v rodinném domě, který má 2 patra, dole teď už je jen matka, já nahoře se svými dětmi. Sestra bydlí jinde (svůj byt si prodala, peníze utratila a teď je v pronájmu). Po smrti mého otce (v roce 2007, nebyla sepsána závěť) se v dědictví postupovalo podle zákona. Moje sestra nechce přistoupit na spravedlivé vyplácení a chce se do domu nastěhovat od té doby, co otec zemřel. Já i moje matka jsme proti. Může si bez našeho souhlasu dát v obci trvalé bydliště? Pokud ano, mám já nějaká svá práva? Martina


ODPOVĚĎ:
Pokud se Vaše sestra stala majitelkou ideální části Vámi zmíněného domu, má v každém případě právo se do něj nastěhovat. A to i bez Vašeho souhlasu. Současně jako spolumajitelka má právo si nahlásit trvalé bydliště do tohoto domu, a to právě proto, že vlastní část zmíněného domu. Nemáte šanci jí v tom zabránit.

Spoluvlastnictví lze ukončit dohodou. Pokud však jeden ze spolumajitelů nesouhlasí, je možné se obrátit s žalobou na soud. Máte tedy jedinou možnost a to podat žalobu k soudu.
Sestra má právo se do domu nastěhovat, ale i povinnost podílet se dle svého podílu i na nákladech v domě. Proto si uschovávejte všechny doklady, které dokazují, že jste do domu investovala.

Všichni majitelé jsou povinni se o tyto náklady dělit podle velikosti jejich podílů na nemovitosti.