Jsem spolumajitelem poloviny bytu, druhou polovinu vlastní má teta, která v bytě žije. Ta má předkupní právo na mou polovinu. Jak je to při darování mé poloviny nemovitosti? Mohu ji darovat např. matce nebo jinému příbuznému, aniž bych tento dar musel nabídnout první tetě? Děkuji, Daniel

ODPOVĚĎ:
Předkupní právo upravuje občanský zákoník a obecně platí pouze, pokud jde o prodej. Je však možné předkupní právo sjednat i pro případ darování. Proto je ve Vašem případě nutné nahlédnou do smlouvy, kterou bylo předkupní právo zřízeno. Pokud se v ní nepíše nic o tom, že bylo sjednáno i pro neúplatné převody, můžete svůj podíl darovat své matce nebo jiné osobě.