Dobrý den. Ztratil jsem občanský průkaz. Chtěl bych si na katastru nemovitostí proto preventivně zablokovat prodej bytu v osobním vlastnictví. Kdo to může udělat? Mě to odmítají. Děkuji, Evžen.

ODPOVĚĎ:
Na obecním úřadě Vám vydají dočasný občanský průkaz, a po vyhotovení originálu si vyzvednete nový. Pokud máte platný cestovní pas, můžete jej použít libovolně místo OP.

Pokud je byt Váš, a došlo k nezákonným nebo neplatným změnám vlastnictví, vyžádejte si na katastrálním úřadě informace. Poté upozorněte na chyby, ke kterým v případě prodeje bytu došlo a že smlouva dle Vás není platná. Katastr nemovitostí by měl zahájit řízení. Pokud se tak nestane, můžete se již jen bránit u soudu podáním žaloby. Jakousi plombu preventivně na nemovitost nelze dát.