Přítel vlastní polovinu rodinného domu, v kterém žijeme, jeho sestra vlastní druhou polovinu, ale v domě nežije alespoň 25 let. Před 4 měsíci nám tam nastěhovala svého syna bez souhlasu přítele. Chceme ji vyplatit, ale potřebujeme ještě asi rok čas, kvůli penězům (hypotéka, stavebko atd). Jenže ona s vyplacením za rok nesouhlasí a chce svoji polovinu domu přepsat (darovat) na svého syna. Je tohle právně možné? Nemá přednostní právo můj přítel? Nebo se přednostní právo týka jen odkupu a na darovaní to nemá vliv? Děkuji. Sabina

ODPOVĚĎ:
Zákonné předkupní právo má každý spoluvlastník nemovitosti. Neplatí to však, pokud chce jeden ze spoluvlastníků převést (darovat i prodat) svůj podíl na osobu blízkou (kam jistě patří syn majitelky).

K tomu, aby tam nastěhovala svého syna, nepotřebuje Váš souhlas, protože jde také o její majetek.