Jsem majitelem ideální poloviny RD společně se svým sourozenncem. Dům obsahuje 2 bytové jednotky (já obývám byt v prvním patře, sourozenec byt v přízemí). Nedopatřením došlo z mojí bytové jednotky k ucpání WC - předmět uvízl v "T" napojení v přízemním bytě (WC v bytě v přízemí však lze používat bez jakéhokoliv omezení). Podle přivolaného instalatéra je nejjednodušší, nejrychlejší a také nejlevnější řešení odpadní trubku rozříznout v přízemním bytě, předmět vyjmout a trubku opětovně utěsnitvšak. S tímto postupuem však sourozenec nesouhlasí s tím, že předmět je možno po rozbourání podlahy vyjmout i z mého bytu a zamezuje tak opravu WC z bytu svého. Nicméně instalatérem jsem byl varován, že při sekání podlahy může dojít k prasknutí litinové odpadové roury i v bytě v přízemí, což by znamenalo, že bych byl vyzván k úhradě veškerých škod způsobených touto závadou ze strany své ho sourozence. Můj dotaz zní, kdo může nařídit postup pro opravu odpadu v případě, kdy v žádném případě není možná vzájemná dohoda? Předem děkuji za odpověd na můj dotaz, nebot nastalou situaci musím v současné době řešit velice prozatimním způsobem. Ivan

ODPOVĚĎ:
Vaše právo je obrátit se na soud. Ten může svým rozhodnutím nahradit vůli spoluvlastníka. Ve Vašem případě je výsledek takového procesu nadějný, avšak soudy pracují pomalu a rozhodování může trvat i roky.
Pokuste se apelovat na zdravý rozum vašeho sourozence, ukažte mu vůli jít s tím i k soudu a navrhněte, že se písemně zaručíte za případné škody, které mu při opravě daného potrubí mohou vzniknout.