Rád bych se zeptal ohledně níže přiloženého vyúčtování záloh na bydlení. Majitelce jsem za loňský rok 2022 na zálohách na bydlení zaplatil celkem 23.300 Kč (10x 1.950 a 2x 1.900). Dnes (09.05.2023) mi poslala vyúčtování záloh za rok 2022. S přeplatkem. Nicméně po odečtení ještě plateb do fondu oprav, správu a pojištění, které by měli jít na vrub majitelky mi vychází přeplatek pro mně mnohem větší. A nevím zda nedělám někde chybu.

Čistě "selským rozumem" jsem od 23.300 Kč ze sloupku PŘEPLATEK/NEDOPLATEK odečetl všechny položky se znaménkem mínus, krom těch, které se mne, dle mého názoru, netýkají a celkový přeplatek pro mne mi vychází přes 15.000 Kč. Tak vás tedy prosím, tak nějak o kontrolu a potvrzení, či vyvrácení, ať pak na ní nevyrukuju s nějakým nesmyslem. Mockrát předem děkuji. Martin.

ODPOVĚĎ:
Správa, pojištění a fond oprav jsou položky, které si pronajímatel hradí sám a nemůže jejich úhradu požadovat po Vás jako po nájemci. Mnozí pronajímatelé to ovšem tak dělají a i tyto položky požadují - samozřejmě protiprávně - po nájemci. Za situace, kdy je vyúčtování nesprávné, můžete jej reklamovat, a to ideálně písemně, navíc vyúčtování musí být vystaveno tak, aby bylo pochopitelné a přehledné na první pohled.