Od 1.2.2013 mám uzavřenou smlouvu s Městskou částí na pronájem nebytových prostor o celkové výměře 58 m2, a to na dobu neurčitou. Cena za nájemné je stanovena na 514 Kč/m2/rok, tj. 29.983 ročně, a 2.498 Kč měsíčně. Ve smlouvě je inflační doložka, že pokud dle ČSÚ inflace překročí 5%, je pronajímatel cenu za nájem oprávněn upravit o tuto inflaci.

V minulých dnech jsem od Městské části obdržela dopis, ve kterém mi oznamují, že Usnesením rady bylo schváleno zvýšení nájemného na 1.200 Kč/m2/rok, tzn. na 5.870 Kč/měsíc, což je nárůst více jak 100% oproti stávajícímu nájmu.   Chtěla jsem se zeptat, zda je možné se tomuto skokovému zvýšení nájmu nějak bránit nebo nemám žádnou možnost a budu muset od 1.4.2023 platit tuto částku. Děkuji za odpověď, Drahoslava.

ODPOVĚĎ:
Zvýšení nájmu se jako nájemce můžete bránit tak, že jednoduše zvýšené nájemné neuhradíte a budete stále hradit dosavadní nájem. Pronajímatel se pak musí obrátit na soud, aby soud určil výši nájmu, který bude v dané lokalitě adekvátní. Podle Občanského zákoníku může pronajímatel zvýšit nájem pouze tak, aby zvýšení nebylo vyšší než o 20 % vždy za tři roky. Zvýšení nájmu stoprocentní je tedy zjevně protiprávní a bude třeba, aby se pronajímatel obrátil na soud, aby soud výši nájemného určil.