Jsem pronajímatelem bytu. 05/2022 končí nájemní smlouva. Smlouvu po dohodě s nájemcem budeme prodlužovat. Zajímá mě ale, jestli stačí napsat pouze dodatek o prodloužení nebo novou nájemní smlouvu. Nájemné se na navyšovat nebude, ale došlo během doby trvání současné nájemní smlouvy k výměně občanských průkazů nájemce, změna trvalého pobytu.

A dodatků ke smlouvě jsme během doby trvání smlouvy již několik podepsali (jednalo se o navýšení záloh za energie). Proto se ptám, zda nebude z tohoto hlediska lepší podepsat s nájemcem novou nájemní smlouvu. Moc děkuji za vaši odpověď. Anita.

ODPOVĚĎ:
Pokud se s nájemcem domluvíte, můžete bez problémů sepsat i novou smlouvu, jedná se o soukromoprávní vztah, můžete tedy jednat jakkoliv podle dohody účastníků. Stejně tak úplně stačí i sepis dodatku. Pokud je již dodatků sepsáno hodně, je určitě lepší pro lepší orientaci sepsat novou smlouvu, ale není to nutné.