Sestra se rozešla s přítelem, bydleli v bytě, kde je nájemcem sestra. Sestra má z předchozího vztahu syna (5 let), a spolu s expřítelem mají dceru (1 rok). Dceru má sestra z rozhodnutí soudu svěřenou do péče (už před několika měsíci se rozešli, ale zase se dali dohromady). No teď se rozešli, expřítel přišel o práci, docela často pije, poté se chová urážlivě, vyvolává hádky a uráží sestřina syna.

Když sestra řekla, že by se měl odstěhovat, tak začíná s výmluvami, že si najde práci a polepší se a bude to fajn nebo že si hledá jiné bydlení, ale nic mu nevyšlo. Nebo také začne sestru urážet a házet vinu na ni, a tvrdit, že ho vyhazuje. Sestra nechce, aby děti v tomto prostředí vyrůstali, ale expřítel se nechce odstěhovat. Jaký je, prosím, nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se takového člověka příživníka zbavit, když po dobrém to nejde.   Navíc má sestra strach, aby ji nebo syna fyzicky nenapadl, má k tomu v opilosti i mimo ni trochu sklon. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Pokud chápu správně, že nájemcem bytu je pouze sestra, pak by se sestra musela obrátit na pronajímatele, aby situaci ve vztahu k příteli řešil vyklizením či žalobou o vyklizení. Přítel totiž v bytě bydlí tzv. bez právního důvodu, pokud není veden ve smlouvě a není chápán jako člen domácnosti. Tedy prakticky jediným možným způsobem, jak přítele z bytu vystěhovat, je žaloba o vyklizení, pokud se nechce odstěhovat dobrovolně, ovšem to by musel podávat vlastník bytu, nikoliv sestra jako nájemce.