Rodiče mají družstevní byt, který koupili společně a každý má 1/2 podíl. Otec /74 let/ se rozhodl svůj podíl přepsat na matku /68 let/ z důvodu toho, že má nemanželské dítě, které nikdy neviděl, ale platil pravidelně alimenty a chce předejít jakýmkoliv nesrovnalostem po jeho úmrtí.

Je možné tento podíl přepsat na základě převáděcí smlouvy na matku, aby jediným vlastníkem bytu byla ona? Musí být smlouva napsána notářem anebo stačí ověření podpisů. Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Otec nemůže byt přepsat na maminku jednoduše jen převodní smlouvou. Členský podíl je součástí SJM, proto by museli u notáře sepsat notářským zápisem tzv. zúžení SJM a členský podíl převést pouze na matku. Pouhou smlouvou s ověřenými podpisy to nelze.