Jsem OSVČ. Mám prodejnu s textilem. Činnost provozuji v pronajaté provozovně. Pronajímatelka mi 2016-2019 zvyšuje nájemné o inflaci. Jedná se o platbu za čistý nájem. Elektrickou energii a topení si platím sama. Mám svůj elektroměr. Má na zvyšování nájemného o inflaci nárok. Jsem na této provozovně 10 roků (2009-2019).

Za tuto dobu nedošlo z její strany k žádné renovaci nebo opravě. V nájemní smlouvě žádnou doložku o zvyšování nájemného o inflaci nemáme. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. Venuše.

ODPOVĚĎ:
Z ust. § 2249 NOZ ve zkratce vyplývá, že pokud si strany ve smlouvě výslovně neujednají zvyšování nájmu, což Vy uvádíte, že ve smlouvě ujednáno nemáte, může pronajímatel v písemné formě navrhnout nájemci zvýšení nájemného až do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě, pokud navržené zvýšení spolu s tím, k němuž již došlo v posledních třech letech, nebude vyšší než dvacet procent. Souhlasí-li nájemce s návrhem na zvýšení nájemného, zaplatí počínaje třetím kalendářním měsícem po dojití návrhu zvýšené nájemné, jak bylo navrženo. Nesdělí-li nájemce v písemné formě pronajímateli do dvou měsíců od dojití návrhu, že se zvýšením nájemného souhlasí, má pronajímatel právo navrhnout ve lhůtě dalších tří měsíců, aby výši nájemného určil soud. Z uvedeného tedy vyplývá, že tím, že nájemné zvýšené o inflaci hradíte, s ním vyslovujete souhlas. Hradit ho ale při dalším zvýšení nemusíte a v takovém případě by se pronajímatelka musela obrátit na soud, aby výši nájemného určil.