Počet stránek ve webu: 40.811

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Pronajímám byt. Najemník má smlouvu na dobu určitou na rok do 30.11.2019, již mám od něho podepsanou smlouvu o ukončení nájmu k 30.11.2019. To vše bylo zatím bez problemu. Ale nyní, poslední měsíc nájemník nezaplatil nájem, že si to prý mám vzít z kauce (ta je právě ve výši 1 nájmu).

Argumentuje tím, že má obavu, že mu kauci nevrátím. Již jsem ho písemně vyzvala ať uhradí nájem v náhradním termínu včetně penále, náhradní termín byl 5.11.2019 a nájemník prostě řekl ne. Můžu se zeptat jaké mám možnosti: Četla jsem, že je mozné poslat předvýzvu k vystěhovaní, k určitému datu a pokud se neodstěhuje, tak poslat výzvu, že to dávám k soudu. Nájemník mne velmi štve a chtěla bych, bez ohledu k tomu, že končí k 30.11.2019 ho nějak legální cestou, vzhledem k jeho aroganci, vystěhovat i dřív. Když nezaplatil nájem. Nájem a kauce jsou přece rozdílné položky. Děkuji.  

 

ODPOVĚĎ:
Postup nájemce není samozřejmě správný, ovšem podat nájemci okamžitou výpověď můžete až v okamžiku, kdy by nájemce neuhradil tři nájmy po sobě. Jinak můžete podat výpověď, ale s tříměsíční výpovědní lhůtou. Pokud není stržení nájmu z kauce výsledkem oboustranné dohody, můžete nájem žádat soudně. Za situace, kdy mu ale nájem končí 30.11.2019, tak je asi nejefektivnější si nájem strhnout z kauce a pokud by v bytě byly nějaké škody, tak dlužnou částku posléze žalovat.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem