1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Měl jsem uzavřenou nájemní smlouvu od 1.8.2017 - 31.7.2018. Nájemné 9000 Kč + zálohy na energie 4000 Kč. Majitel při ukončení bytu vše převzal, podepsal, kauci vrátil. Vyúčtování jsme se dohodli předložit do 31.12.2018. Jelikož se nic nedělo, požádal jsem majitele nyní v červnu 2019 o předložení vyúčtování. Majitel reagoval, že mu vznikly dodatečné náklady na úklid 2000 Kč a bydlel jsem za podprůměrné nájemné a je ochoten mi vrátit 2000 Kč.

Po další urgenci mi zaslal vyúčtování a propočítal vratku na 4900 Kč. Stále argumentoval podprůměrným nájmem na Prahu. Zálohy počítal kompletně všechny, při tom nyní se dívám do nájemní smlouvy a taxativně vyjmenovává, že v nájemném nejsou zahrnuty ceny za následující služby spojené s nájemem:
"...a) dodávka elektrické energie
b) dodávky vody z vodovodu a stočné
c) dodávka plynu
Platby na úhradu těchto služeb budou hrazeny spolu s nájemným měsíčně zálohově ve výši 4000 Kč měsíčně."
Po zaslání vyúčtování jsem zjistil, že z částky 4000 Kč na uvedené energie šlo měsíčně na zálohy 150 Kč na plyn, 750 Kč na vodu a cca 700 Kč v roce 2017 a cca 450 Kč v roce 2018 na studenou a teplou vodu. Takže ze 4000 Kč si majitel ponechával zbytek, aniž bych toto dříve tušil. Celkově má spotřeba za uvedené energie byla kolem 11 000 Kč a samozřejmě bych rád přeplatky získal zpět. Prosím o radu jak v této situaci postupovat, zda mám nárok jak na přeplatky, tak případný úrok z prodlení a v jaké výši? Respektive mimosoudně bych po majiteli požadoval pouze přeplatky a úrok ne.
Děkuji, s  pozdravem, Petr.

ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
máte právo se po majiteli domáhat vydání bezdůvodného obohacení včetně úroku z prodlení, který činí o 8 procentních bodů více, než je výše repo sazby. Repo sazbu naleznete na stránkách České národní banky - www.cnb.cz a v současné době se úrok z prodlení pohybuje kolem 10% ročně. Doporučuji tedy pronajímatele vyzvat k vrácení částky a poučit ho, že pokud částku nevrátí, obrátíte se na soud. Pokud nebude reagovat, nezbývá, než se na soud obrátit, event. požádat advokáta o pomoc se sepisem žaloby, seznam advokátů najdete na https://www.cak.cz