Chtěla bych se Vás zeptat ohledně vypořádaní SJM po rozvodu. Žijeme s rodinou 20 let (2000-2020) v domě manželových rodičů, a tak vynaložili jsme za doby trvání manželství prostředky do výlučného majetku třetích osob. Nyní se rozvadíme a řešíme vypořádaní SJM. Moje otázka zní:

Má nyní majitel domů (otec manžela), právo požadovat nájemné za celou dobu bydlení v jeho domě? Pokud ano, musím souhlasit s požadovanou částku? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Daniela.

ODPOVĚĎ:
Vlastník nemá právo nájem požadovat, pokud je ze všech okolností zřejmé, že jej nikdy nepožadoval a mělo se za to, že v domě jako rodina bydlíte "zdarma". Je to ale otázka spíše na soudní řízení a dokazování. I kdyby nastala nejhorší varianta a nájem by byl požadován úspěšně, bylo by jeho hrazení předmětem vypořádání SJM a navíc jej může žádat pouze tři roky zpětně, protože promlčecí lhůta je tříletá.