Obracím se na vás s dotazem, zda je šance uspět žalobou na bezdůvodné obohacení jednoho z dědiců. Bratr mé matky dostal od své matky veškerý majetek, to jak nemovitosti, tak i finanční hotovost. Hodnota majetku cca 3.000.000 Kč. Vše bylo uděláno v rámci darovací smlouvy. Má matka zemřela před 2 roky (2016) a má babička cca 14 dní (30.7.2018).

Co se týče dědictví, tak vlastně nic už nemá vše dala našemu strejdovi. Já a můj brácha máme šanci našeho strejdu zažalovat, za bezdůvodné obohacení jednoho z dědiců. Podle nás, naše babička stranila pouze svému synovi a dceru ale i své vnoučata vlastně “vydědila”. Babička to na svého syna převedla vše před jedenácti lety. Babička konec svého života strávila v domově důchodců, pobyt jí tam hradil náš strejda. Děkuji

ODPOVĚĎ:
Dle mého názoru šance na úspěch není žádná. Zůstavitel se může již za života svobodně rozhodnout, co se svým majetkem udělá, a pokud jej za života někomu daruje, není proti tomu žádná obrana.
Ostatní dědicové pouze mohou žádat v rámci tzv. započtení na dědický podíl z dědictví o to více, tj. mohou žádat započtení toho, co již bylo jednomu dědici darováno za života, na jejich podíl - DETAILY ZDE: http://bit.ly/1PwZr9X
Pokud ale do dědictví nic nezůstalo, není na co započítávat a ostatní dědicové zůstanou bez dědictví. Je to svobodné rozhodnutí zůstavitele. Samozřejmě potomci jsou tzv. neopomenutelní dědicové a v rámci dědictví musí dědit, ovšem toto se nevztahuje na darování za života.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Darování majetku rodiči za života - co zdědí ostatní potomci, když nezbyl žádný majetek; nárok na vydání bezdůvodného obohacení