Vymahani Pokuty po oddluzeni

1 odpověď

Dobrý den, v roce 2023 jsem skončil odlužen, 29.4.2024 mi přišel exekučni příkaz k úhradě pokuty z roku 2009, chci se zeptat to budu muset vše platit zpětně?

Dobrý den,
k posouzení bohužel nemám dostatek informací, ale jde-li o pokutu za přestupek (uloženou před zahájením insolvenčního řízení), domnívám se, že ta by vymáhána být neměla. Pokuta za přestupek patří mezi tzv. mimosmluvní sankce, které se v insolvenčním řízení neuspokojují, viz § 170 písm. d) insolvenčního zákona (zákona č. 182/2006 Sb.). A je-li dlužník osvobozen od placení zbytku dluhů, pak se domnívám, že ji nelze vymáhat ani po skončení insolvenčního řízení, neboť osvobození se dle § 414 odst. 2 insolvenčního zákona vztahuje i na pohledávky, k nimž se v insolvenčním řízení nepřihlíželo. Z tohoto důvodu byste mohl podat soudnímu exekutorovi návrh na zastavení exekuce. Musím však upozornit, že na možnost vymáhání mimosmluvních sankcí po skončení oddlužení nepanuje mezi právníky jednotný názor a není proto jisté, jak se k této otázce postaví exekutor či soud - zda exekuci skutečně zastaví. Zároveň je otázkou, zda právo vymáhat nedoplatek pokuty není již promlčeno, to však nemohu bez podrobnějších znalostí případu posoudit.