Exekuce na účet u investičního brokera

1 odpověď

Dobrý den,

rád bych se prosím informoval, jestli je možné v exekučním procesu zmrazit/zabavit peníze na investičním účtu brokera (XTB, Plus 500 apod.)? Mám je uložené u kamaráda na jeho účtu u brokera, ale bojím se, že kdyby spadnul do exekuce, tak mi tam zmrazí i mé peníze.

Hezký den

Dobrý den,
nemohu posoudit povahu smluvního vztahu mezi Vaším kamarádem a brokerem, resp. na základě jakých smluvních podmínek broker Vašemu kamarádovi poskytuje své služby a vede investiční účet. Exekutor však může zajistit veškerý majetek dlužníka, který by mohl sloužit k zaplacení dluhu. Má řadu nástrojů, jak majetek dlužníka zjišťovat, může se dotazovat i u obchodníků s cennými papíry, zda je dlužník jejich klientem. Ve smyslu § 33 odst. 4 exekučního řádu mají banky, investiční společnosti, fondy i obchodníci s cennými papíry a další instituce povinnost sdělit exekutorovi na jeho žádost údaje o čislech účtu povinného, o jeho majetku, listinách či zaknihovaných cenných papírech jimi spravovaných či u nich uschovaných. Proto zjistí-li exekutor, že se na účtu u brokera/obchodníka s cennými papíry nachází investiční nástroje nebo peněžní prostředky, které náleží dlužníkovi, mohl by takový majetek dlužníka v exekuci postihnout.