Exekuce na sestru a hrozba zabavení nemovitosti rodiče, rodičů

1 odpověď

Dobrý den,
dle nového občanského zákona nám advokát sdělil, že je možné, aby exekuce mé setry přešla na naši matku.
Moje matka vlastní byt v O. S. moje setra má velké dluhy které nesplácí, moje matka se obává, že by mohla přijít o byt.
Chceme proto byt převést na mě (dar), já bych ráda potom byt převedla (darovala) svojí dceři (vnučce mé matky) až jí bude 18 let.
Advokát nám tvrdí že i tak o ten byt můžeme přijít i když byt bude převeden na mě jako dceru a následně na vnučku.
Jaké je tedy přesné znění nového občanského zákoníku účinného od 1.1.2014?
Moc se mi nechce věřit že mohou dát exekuci mě jako sestře a i mé dcery - pokud má moje sestra tak velké dluhy.

Dobrý den. Toto je nesmysl. Exekuci lze nařídit pouze proti osobě uvedené v exekučním titulu (rozsudku), přičemž lze v určitých případech exekučně postihnout majetek ve společném jmění manželů. Váš advokát zřejmě vychází z § 690 občanského zákoníku, který řeší životní úroveň členů rodiny. Exekuci proti Vám jako sestře však nelze nařídit bez pravomocného rozsudku, který by Vám ukládal povinnost.