Exekuce bankovního účtu - odklad exekuce a vrácení přeplatku exekutorem

2 odpovědi

Dobrý den. - klient č. 853. Děkuji za rychlou odpověď ale 1). budou-li peněžní prostředky na účtu ve výši vymáhané pohledávky včetně příslušenství bude účet zpřístupněn peněžním ústavem od momentu kdy se tak stane? 2). Jakou roli v tomto případě zastává odklad nařízeným soudem? 3). Pokud dojde k zastavení exekuce dojde k vypořádání nákladů exekuce a případný přeplatek bude exekutorem vrácen povinnému, ptám se:která strana bude tyto náklady hradit, co je myšleno pod pojmem přeplatek a do jaké doby musí exekutor vrátit případný přeplatek povinnému vrátit. 4). Jak se má povinný bránit proti tomu, když exekutor nařídí exekuci z účtu a rovněž tak exekuci na srážky ze mzdy čili exekucí z účtu je postižena i mzda povinného a jedná se o obcházení smyslu a účelu zákona. Děkuji.

Dobrý den.
1) Ano, příslušenstvím pohledávky jsou však i náklady exekuce a odměna exekutora, kterou musí exekutor nejprve vyčíslit a sdělit bance.
2) Odklad znamená, že banka provádí srážky, ovšem peníze neodešle exekutorovi, ale v případě zastavení exekuce pro neoprávněnost je vrátí povinnému.
3) Oprávněné náklady exekuce hradí povinný, tj. pokud byla exekuce nařízena oprávněně, hradí náklady ten, proti němuž byla exekuce vedena. Přeplatkem je ta část vymožené částky, která přesahuje pohledávku včetně veškerého příslušenství. Přeplatek musí exekutor vrátit po vyúčtování exekuce, lhůtu však stanovenou nemá, platí proto lhůta přiměřená (obvykle jeden měsíc).
4) Mzdu lze exekucí postihnout pouze částečně srážkami. Při postižení účtu se však nezkoumá, odkud pocházejí peníze na něm uložené. Souběh těchto způsobů provedení exekuce je obcházením zákona. Proto podejte u exekutora návrh na částečné zastavení exekuce pro její nepřípustnost podle § 268 odst. 1 písm. h občanského soudního řádu - výkon rozhodnutí je nepřípustný, protože je tu jiný důvod, pro který rozhodnutí nelze vykonat. Uveďte a doložte, že je přikázáním pohledávky z účtu postižena mzda a jedná se tedy o obcházení smyslu a účelu zákona, přičemž Vám na účet nejsou připisovány jiné příjmy. V návrhu musíte označit exekutora, včetně adresy jeho sídla, uvést exekuční značku, dále označit sebe včetně data narození nebo rodného čísla, uvést datum a vlastnoručně jej podepsat.