Exekuce na platy, mzdy obou manželů - jak bude vrácen přeplatek?

3 odpovědi

Dobrý den.
Manžel má exekuci, kterou mi dali na můj bankovní účet - 9864 Kč. Banka tuto částku zablokovala 19.3.2014.
26.3 2014 přišel dopis s výzvou od exekutora o zaplacení částky 5932,50. Záloha na snížené náklady exekuce ve výši 3932,50 plus 2000 Kč vymáhaná pohledávka. Celkem tedy 5932,50 Kč s 30 denní lhůtou zaplacení částky. Jinak náleží exekutorovi náklady v plné výši.

11.4.2014 mi byla ze mzdy sražena částka 5534 Kč pro stejného exekutora a stejnou spisovou značku exekuce. Tuto částku má strženou i manžel ze své výplaty. Také dnes. Takže máme oba zadaný příkaz od exekutora na srážku ze mzdy plus v bance mám příkaz od exekutora na částku 9864. Exekutor tedy zadal příkaz do banky, na můj plat i na manželův plat. Celková částka z obou platů plus blokování v bance k dnešnímu dni 11.4.2014 kterou exekutor nařídil, strhl z obou platů a blokovaný účet v bance je celkem 20.932.
Když exekutor první zablokoval můj účet v bance 19.3.2014, jestli měl právo nechat dát exekuci ještě na oba platy?
Proč exekutor nedal příkaz rovnou na manželovo plat, když je to jeho exekuce? Má vůbec exekutor na něco takového nárok a právo?
Děkuji za pomoc a radu.

Dobrý den.
1. Dokud nenabyde exekuční příkaz právní moci, jsou sražené částky ze mzdy a obstavené na účtech pouze zajištěné a nejsou vyplaceny exekutorovi. Exekutor neví, kolik peněz je na bankovním účtu, ani neví, kolik činí Váš (manželův) plat. Vzhledem k průměrné výši srážek lze tento postup považovat za přiměřený. Exekuci lze provádět i více způsoby najednou, lze proto postupovat tímto způsobem.
2. Exekuci příjmu a bankovního účtu druhého manžela lze provést pouze pro dluhy spadající do SJM. Protože z Vašeho dotazu není zřejmé, zda dluh spadá do SJM, nelze posoudit, zda je exekuce Vašeho platu a účtu oprávněná.

Dobrý den. Manželův dluh spadá do SJM. Exekutor dlužnou částku může tedy zablokovat 3x? Na obstaveném bankovním ůčtu jsou peníze v plné výši exekuce. Po telefonickém rozhovoru s exekutorem mi bylo řečeno abych dlužnou částku odeslala na účet, který mi zaslali. Pak že mi bude odblokovaný obstavený účet. Kdo potom mě i manželovi vyplatí stržené srážky ze mzdy? Děkuji za odpověd.

Dobrý den. Exekutor může zajistit dlužnou částku všemi možnými způsoby. Stržené srážky ze mzdy Vám budou vyplaceny zaměstnavatelem, neboť dosud nebyly odeslány na účet exekutora.