Zastavení exekuce pro nemajetnost

1 odpověď

Dobrý den,

mám v rodině exekuci a snažím se pomoci. Informace ohledně zastavování exekucí pro nemajetnost povinného (mělo by se začít zastavovat v roce 2023) poskytované médii mi nedávají smysl. V případě který se snažím pozitivně ovlivňovat jsou u povinného exekuce vedené dvě. Obě dvě po dobu déle než deset let. Nazývejme je první a druhou exekucí. První exekuce se splácí srážkami ze mzdy. U druhé se nikdy nesplatilo nic. Exekutor povinného po vydání exekučního titulu ani nekontaktoval. Povinný nevlastní žádnou nemovitost, ani auto vlastní jen pár osobních věcí zanedbatelné hodnoty. Splácení druhé exekuce nebylo tedy z čeho hradit. Chtěla jsem se zeptat co bude s druhou (marnou) exekucí v roce 2025, kdy uplyne dvanáct let od vydání exekučního titulu. Chápu to správně, že by exekutor měl druhou exekuci zastavit bez ptaní se na názor věřitele? Druhá marná exekuce je ale bezvýsledná jen kvůli tomu, že se splácí prioritně srážkami ze mzdy ta první exekuce a povinný nic jiného nemá.
Pak jsem se chtěla zeptat co vlastně v tomto případě znamená zastavení exekuce. Může druhý exekutor druhou zastavenou exekuci po splacení celé první exekuce znovu obnovit? Znamená zastavení exekuce fakticky prominutí dluhu? Kdy dojde k vymazání takovéto exekuce z registru dlužníků? Dojde někdy k promlčení/prominutí dluhu? Bude promlčení nějak sděleno povinnému?
Predem dekuju za odpoved.