Exekuce na výživné v době oddlužení

1 odpověď

Dobrý den,

minulý rok bylo soudem zvýšené výživné a dále vyměřeno dlužné výživné, na jehož zaplacení měla matka dítěte rok, běží ji třetím rokem insolvenční řízení. Lhůta pro splácení dlužného výživného uplynula, insolvenční správce sice posílal jak řádné, tak i dlužné výživné, ale i tak je k dnešnímu dni dluh stále 23.580,- Kč. Matka dítěte nemá absolutně žádnou snahu situaci řešit a dlužnou částku zaplatit. Výkon soudního rozhodnutí nám v této situaci připadá jako zbytečný, když její plat již podléhá insolvenci. Proto se spíše přikláníme k exekuci. Je nám jasné, že by ji mohlo být ukončeno oddlužení, do čeho jsme v krajním případě ochotní jít. Zajímalo by nás, jak v této situaci efektivně postupovat a dlužnou částku získat? Příští rok budeme zvyšovat výživné znovu, protože syn začal chodit na SŠ a náklady se výrazně zvýšily. Děkuji za odpověď. XY

Dobrý den, v uvedené věci je třeba se především snažit o vyplácení výživného v insolvenčním řízení. Výživné spadá mezi pohledávky, které se musí hradit ze 100%. Doporučuji Vám tak obrátit se na isolvenčního správce stran zvýšení úhrady částek dlužného výživného. Pokud by bylo oddlužení matky dítěte zrušeno a došlo k obnovení přerušených exekučních řízení, není pravděpodobné, že byste docílili vyšších úhrad výživného než v případě oddlužení.