Exekuce na výživné

2 odpovědi

Dobrý den, moje exmanželka na mě podala exekuční návrh za neplacení výživného které vzniklo v minulém roce kdy jsem byl nezaměstatný (na ÚP jsem byl od 02/2020-08/2020). Výživné jsem ze začátku platil ve výši 8100Kč na 2 děti, dle nařízení soudu. V červnu a červenci jsem jí poslal 1000Kč/měsíc, za srpen nic a v září opět 1000Kč. Slíbil jsem jí, že po novém roce 2021 jí to splatím, protože v září 2020 jsem nastoupil do nového zaměstnání. Od první výplaty, kterou jsem dostal v 10/2020 jsem si nechal výživné strhávat z výplaty, aby nedocházelo k zbytečné prodlevě při převodu peněz. Exmanželka věděla o mé finanční situaci, ale začala se od září dožadovat dluhu, plus začala chtít dle mého názoru i platby za duben 2019 a květen 2019, které do té doby nikdy nechtěla. Nárokovala si i další částku, která mi vznikla mojí vinou, kdy jsem si špatně spočítal doplatek dluhu na výživném, který mi soud v roce 2018 vyměřil rok a půl zpětně. Celková částka, kterou si nárokuje je 47.900 Kč. Najednou po baráku v lednu začali chodit exekutoři, v té době jsem o exekuci neměl žádné informace. Pak přišlo doporučeně psaní od exekutorů, podal jsem ve lhůtě 30 dnů rozpor, hlavně kvůli platbám za rok 2019. Dluh jsem již splatil koncem 03/2021, půjčil jsem si na to peníze, ale již nemám na poplatek za exekutora který je 14.205,40 Kč. Koncem dubna bude kvůli tomu soud. Exmanželka hlavně skrze svoji právní zástupkyni již v minulosti i za cenu polopravd, nebo lží je schopná jít do extrému. Komunikace je obtížná. To znamená i dohoda. Exmanželka je na tom finančně dobře, naopak já špatně. Momentálně jsem opět ženatý, vyženil jsem dvojčata, kterým budou 4 roky. Starám, se o nich jako o vlastní, říkají mi tatínku. Současná manželka je od září/2020 na ÚP, snaží se sehnat práci, ale je to velice obtížné a momentálně nemožné, protože školky jsou zavřené. Mám dotaz, dá se dokázat u soudu, že to co dělá exmanželka je sice zákonné, ale na druhou stranu šikana, která trvá cca 10 let z její strany? Je v moci exekutora, když ještě neproběhl soud, aby snížil svojí odměnu (poslali mě obálku, vypracovali exekuční příkazi a napsali 2 emaily) cca na polovinu? To bych asi zvládl zaplatit t. j. 7000Kč. Dá se tady sehnat právní zástupce, který by se mohl mého případu ujmout? Jsme z toho poměrně psychicky vyčerpáni. Předemm děkuji za odpověď.

Dobrý den, předně, soudní exekutor si vypočítává svoji odměnu a hotové výdaje dle zákona, resp. podzákonné normy, čili vypočtená částka bude pravděpodobně správně. To, co uvádíte, může být pravda, potíž je v tom, že pokud sám tvrdíte, že se jedná o zákonný postup exmanželky, není příliš pravděpodobné, že Vám soud dá na pravdu. Uvědomte si, že pokud požádáte právního zástupce o právní zastupování, bude se jednat o placenou právní pomoc, neboť advokát nesmí pracovat zdarma. Tedy další výdaje. Navíc si nemůžete být jist pozitivním výsledkem pro Vás, neboť to záleží na mnoha okolnostech. Je tak otázka, zda pro Vás není nejlepší domluvit si s exekutorem splátky jeho odměny a případ ukončit. Samozřejmě si do budoucna dávejte pozor na úhrady výživného na Vaše děti u exmanželky, pokud s ní není možná dohoda. Přeji vše dobré.