Exekuce jednoho z manželů

2 odpovědi

Dobrý den, mám manžela se kterým jsem se poznala v roce 2016, v roce 2019 jsme se vzali, máme dvě malé děti.
Před svatbou měl manžel půjčku, po svatbě má další dvě (aspoň o kterých vím, půjčování peněz mi bohužel tají).
Bydlíme v baráku s mým otcem, kde já vlastním půlku, protože mi ji v 3/2021 daroval strýc, zanedlouho mi druhou půlku baráku daruje i táta a můj dotaz zní: Kdyby se manželovi ty půjčky vymkli z rukou a nebyl schopný splácet, může mi ten barák sebrat exekuce, když byl během manželství darovany pouze na moje jméno? Trvale bydliště tu samozřejmě má a už ani na větší úvěr není potřeba druhého z manželů, jak se tedy pak bránit kdyby došlo na nejhorší a šla po něm exekuce. Děkuju za odpověď.

Dobrý den, není to vyloučeno, byť jde o majetek, který není ve společném jmění manželů. Jsou i výklady zákona takové, že pokud manžel nemá na úhradu dluhu z majetku v sjm, lze mu postihnout i jeho výlučný majetek. Někteří exekutoři tento výklad přijímají. Jinak pokud Váš manžel má půjčky, navíc je před Vámi tají, může se stát, že to budete nakonec Vy, kdo je bude hradit. Pak i kdyby exekuce nebyla vedena na dům, musela byste například v extrémním případě dům prodat, abyste dluhy zaplatila. Doporučuje Vám chránit se tím, že si zúžíte společné jění manželů tak, abyste za své dluhy odpovídali každý sám. Kontaktujte v této věci notáře ve Vašem bydlišti. Jen Vás upozorňuji, že zúžení sjm se pro účely exekuce nebude vztahovat na dluhy, které již vznikly. K Vaší poslední otázce – kdyby již exekuce probíhaly, musela byste věřiteli co nejdříve zaslat nesouhlas s dluhem a následně žádat zastavení exekuce pro Vaši osobu. Je to ale zdlouhavé a s nejistým výsledkem.