Potomek ve vězení, vazbě - hrozí exekuce na rodiče vězně?

1 odpověď

Vážený pane magistře,
Syn (narozen 1972) je momentálně podruhé ve
výkonu trestu.
První trest mu byl vyměřen za tzv. Bílého koně a díky tomu se dostal do finančních dluhů (dle jeho sdělení cca 1-2 mil. Kč).
Syn u mě nebydlí a ani nebyl hlášen k trvalému pobytu od roku 1978, kdy jsem se rozvedl a odstěhoval, syn zůstal soudním rozhodnutím u matky.
Mohu být "postižen" exekucí za jeho dluh. Se synem se nestýkám vyjma návštěv v zařízení pro výkon trestu. Děkuji.

Dobrý den. Pokud u Vás syn není hlášen k trvalému pobytu od roku 1978, přičemž je prokazatelně již podruhé ve výkonu trestu odntí svobody, není naplněn důvodný předpoklad výskytu jeho věcí postižitelných exekucí ve Vašem bytě (domě). Ostatní způsoby provedení exekuce rovněž nepřipadají v úvahu, neboť exekuci lze vést pouze proti osobě, které byla uložena povinnost plnit a pouze postižením jejího majetku (s určitými výjimkami u manželů, nikoli však u rodičů). Pro dluhy syna proto nemůžete být jakkoliv exekučně postižen, návštěvy ve výkonu trestu na provedení exekuce nemají vliv.