Exekuce podvodem

1 odpověď

Dobrý den, nedávno jsme čistě náhodou zjistili, že jsou na přítele uvaleny exekuce, všechny staré cca 4 roky. Veškeré dluhy vznikly podvodem na jeho občanský průkaz a falšování jeho podpisů. Nyní řešíme, obvolavame exekutory a podáváme trestní oznámení. Přítel bydlí v mém domě, trvalou adresu ale má jinde. Žádný majetek nevlastní. Může exekutor zabavit můj majetek když tu bydlí přítel? Dá se vůči tomu něco dělat? Nábytek a vybavení mám staré, tudíž nemám k ničemu účtenku. Děkuji za odpověď

Dobrý den, rozumím Vašemu problému, bohužel pokud či dokud nebude PČR v trestním řízení úspěšná a nenajde pachatele, budou exekuce vymáhány po Vašem příteli. Pak exekutor může zjišťovat a zajišťovat majetek povinného všude tam, kde má nebo může mít povinný uloženy své věci, tedy i u Vás. Vykonavatelé zpravidla neřeří, zda jsou Věci Vaše nebo dlužníka, vlastník musí podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu. Z exekuce je mj. vyloučen majetek tvořící obvyklé vybavení domácnosti, věci jako nábytek, základní vybavení kuchyně apod. by zajištěny nebyly. Zajišťují se věci dobře prodejné, tj. počítače, kola, šperky aj. Za dané situace bych Vám radila spolupracovat s vykonavatelem, který Vašemu příteli zavolá nebo nechá vzkaz u Vás doma a domluvit se s ním na schůzce. Pak máte možnost své případné cenné věci přemístit načas jinam. Pokud by přeci byly některé věci „polepeny“, podejte pro jistotu návrh na vyškrtnutí ze soupisu, byť spíše nebude úspěšný, nemáte-li doklady. Zajištěné věci, které exekutor nechá na místě, se však zpravidla neprodávají, slouží jen jako „upozornění“, že má někdo v domě dluh.