Insolvence a přeplatek ročního zúčtování daně - patří insolvenčnímu správci nebo dlužníkovi v insolvenci?

1 odpověď

Dobrý den,
mám insolvenci neboli osobní bankrot od září 2014. Pobírám od 1/2018 invalidní důchod I. stupně a současně jsem zaměstnaná na půl úvazku. Chtěla jsem se zeptat, komu přináleží přeplatek při ročním zúčtování daně? V minulém zaměstnání mi tento přeplatek byl zasílán na účet s tím, že tento náleží mně.
Nyní jsem od 5/2018 zaměstnaná na novém pracovišti a paní účetní sama neví, prý že každý má na to jiný názor, proto se chci opětovně zeptat, zda existuje nějaký paragraf v zákoně o insolvenci, který by toto řešil? Kdo má tedy nárok na přeplatek při ročním zúčtování v době insolvence?
Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,
máte pravdu v tom, že názor v této věci nebyl dlouhodobě konsistentní, ale v současné době je výklad takový (a osobně jsem o něm přesvědčena), že přeplatek na dani je mimořádným příjmem dlužníka a jako mimořádný příjem má být postupem dle ust. § 412 odst. 1 písem. b) vydat insolvenčnímu správci k použití jako mimořádnou splátku věřitelům.