Počet stránek ve webu: 39.627

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
V této sekci můžete zadat dotaz týkající se exekuce a insolvence (oddlužení). Jiné typy dotazů zde prosím neukládejte.
Na Vaši otázku bude odpovězeno cca. do 3 dnů.
Na dotazy odpovídá právnička Mgr. B. Karásková (insolvence) a advokátka Mgr. Renáta Benetková (exekuce).

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv exekuční poradny: 5.756.668

Insolvence a přeplatek ročního zúčtování daně - patří insolvenčnímu správci nebo dlužníkovi v insolvenci?

Odesláno: 
Otevřeno 241 x
1 odpověď
 
Dobrý den,
mám insolvenci neboli osobní bankrot od září 2014. Pobírám od 1/2018 invalidní důchod I. stupně a současně jsem zaměstnaná na půl úvazku. Chtěla jsem se zeptat, komu přináleží přeplatek při ročním zúčtování daně? V minulém zaměstnání mi tento přeplatek byl zasílán na účet s tím, že tento náleží mně.
Nyní jsem od 5/2018 zaměstnaná na novém pracovišti a paní účetní sama neví, prý že každý má na to jiný názor, proto se chci opětovně zeptat, zda existuje nějaký paragraf v zákoně o insolvenci, který by toto řešil? Kdo má tedy nárok na přeplatek při ročním zúčtování v době insolvence?
Děkuji Vám za odpověď.
 
Dobrý den,
máte pravdu v tom, že názor v této věci nebyl dlouhodobě konsistentní, ale v současné době je výklad takový (a osobně jsem o něm přesvědčena), že přeplatek na dani je mimořádným příjmem dlužníka a jako mimořádný příjem má být postupem dle ust. § 412 odst. 1 písem. b) vydat insolvenčnímu správci k použití jako mimořádnou splátku věřitelům.