Exekuce na penzijní připojištění jako jediný způsob vymožení dluhu neplatícího dlužníka

1 odpověď

Dobrý den,
je nařízeno soudem uhradit neplacené nájemné. Soudem mi bylo nabídnuto uplatnit dluh u dlužníka formou zablokování účtu (jeho účet jsem vyčetla z výplatní pásky z doby, kdy ještě byl zaměstnán). Dlužník je nyní nezaměstnaný a žádný majetek nemá. Pokud na účtu nic neměl, mohu ještě požádat o uhrazení pohledávky z jeho penzijního připojištění? Bylo uvedeno také na výplatním pásku a zaměstnavatel mu přispíval 500, - Kč/měsíc. Já ale toto číslo penzijního připojištění neznám, musím se obrátit na exekutora?
Děkuji a hezký den.

Dobrý den. Návrh na výkon rozhodnutí můžete podat i na přikázání pohledávky z penzijního připojištění. Jedná se o tzv. jinou pohledávku ve smyslu § 312 občanského soudního řádu. Nejprve uvádíte, že Vám bylo soudem nabídnuto uplatnit dluh u dlužníka, poté se ptáte, zda se musíte obrátit na exekutora. Pro návrh na soudní výkon rozhodnutí byste musela uvést název peněžního ústavu i číslo účtu, nebo jiný jedinečný identifikátor (tj. pokud víte, že dlužník má penzijní připojištění, ale nic víc, návrh nebude úspěšný). Proto bych se obrátil na exekutorský úřad s návrhem na nařízení exekuce. Exekutor bude sám hledat majetek dlužníka, např. lustrací v katastru nemovitostí. Samozřejmě, že v návrhu můžete uvést i existenci penzijního připojištění a název ústavu, který jej spravuje. Exekuci to jedině urychlí.