Exekuce při pobytu v zahraničí - jak splácet dluh když nemám účet v bance?

3 odpovědi

Jak bude probíhat další řízení, pokud žiji a pracuji dlouhodobě v zahraničí (mimo země EU). Nemám vlastní bankovní účet. Je možné splátky zasílat prostřednictvím někoho jiného (nemůže pak exekutor obstavit dotyčného účet). Je možné obstavit účet vedený v jiné zemi popř. manželovo? popř. provést exekuci v zahraničí?

Děkuji za odpověď.

Za povinného může dluh platit kdokoliv, tj. splátky lze posílat z jakéhokoliv účtu. Postihnout lze pouze účet majitele, který je současně povinným, pouze pokud se jedná o dluh, který spadá do společného jmění manželů, lze postihnout účet manžela. Účet vedený v jiné zemi lze samozřejmě postihnout, pokud dojde k uznání rozsudku (v zemích EU mimo Velké Británie a Dánska je toto uznávání běžné). Pokud žijete mimo země EU, je pravděpodobné, že Vás oprávněný nebude dohledávat (záleží např. na výši pohledávky, na právní kultuře země v níž žijete). Exekuce v ČR však nadále běží a pokud např. zdědíte majetek, bude exekuován.

Děkuji za odpověď a pokud dluh vznikl ještě před uzavřením manželství a manžel je občanem jiné země (země není v EU) může být obstaven i jeho účet popř. majetek?

Pokud manžel žije v ČR a exekuce je nařízena v ČR, bude postupováno podle českého práva. Pokud dluh vznikl před uzavřením manželství, nedojde k exekuci účtu manžela, bude však moci být postižen majetek ve společném jmění manželů, nikoliv však majetek, který manžel vlastnil před svatbou.