Exekuce bankovního účtu a vyplacení dvojnásobku životního minima

5 odpovědí

Dobrý den.
Chtěla jsem se zeptat zda mě může exekutor zablokovat bankovní účet, když mám první srážku z důchodu nařízenou od 2.2.2014 ale zablokoval mi důchod již od 2.1.2014. Takže nemám žádné prostředky. Jak to udělat, abych se dostala k mému účtu.
Děkuji za odpověď.
Věra

Dobrý den. Zřejmě máte na mysli zablokování účtu od 2.1.2014. V tomto případě si můžete nechat vyplatit z účtu dvojnásobek životního minima (2x 3.410, - Kč), ovšem tohoto můžete využít pouze jednou (§ 304b občanského soudního řádu). Žádost o tuto výplatu podejte přímo u banky, kde je zřízen účet. Protože zablokování účtu, na který Vám je vyplácen důchod, znamená faktické obcházení ustanovení o maximální výši srážek, zrušte účet u bankovního ústavu a nechte si vyplácet peníze složenkou. Exekuce na bankovní účet neznamená, že účet nemůžete zrušit.

Dobrý den. Byl mě vyplacen dvojnásobek životního minima ale jak jste mě již informoval může mě být vyplacen jen jednou. Nechala jsem si zrušit posílání důchodu na účet, ale to bude vyřízeno tak za dva měsíce chtěla jsem se spojit z exekutoren ale marně telefon je stále obsazený a emailem mě přišlo video které nelze otevřít. Prosím poraďte co mám dělat když mám stále zablokovaný účet a příští měsíc mě již životní minimum banka nedá. Jsem v hrozné situaci nemám ani na jídlo. Děkuji za odpověď. Věra

Dobrý den. Zřejmě jedinou Vaší možností je požádat o odklad exekuce podle § 54 exekučního řádu ve spojení s § 266 odst. 1 občanského soudního řádu: Na návrh může soud (exekutor) odložit provedení výkonu rozhodnutí, jestliže se povinný bez své viny ocitl přechodně v takovém postavení, že by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro něho nebo pro příslušníky jeho rodiny zvláště nepříznivé následky a oprávněný by nebyl odkladem výkonu rozhodnutí vážně poškozen. Návrh se podává u exekutora a musíte v něm uvést, které skutečnosti jej odůvodňují, tj. že nemáte peníze ani na uspokojování základních životních potřeb.

Dobrý den, exekutor mě zablokoval běžný účet kam mě chodí důchod, zažádala jsem si o posílání důchodu složenkou a chtěla jsem zrušit bankovní účet ale v bance mě řekli že pokud mám exekuci na účet tak že ten nelze zrušit mají na to právo? Děkuji za odpověď Věra

Dobrý den. Exekuce není překážkou výpovědi smlouvy o účtu. Pracovníci banky se zřejmě snaží nepřijít o zdroj bankovních poplatků. Podejte písemnou výpověď smlouvy, pokud Vám bez odůvodnění příslušným ustanovením zákona odmítnou účet zrušit, můžete podat žalobu na náhradu škody (ve výši zaplacených poplatků).