Zaplacení dluhu za zdravotní pojištění v době nezletilosti - vymáhání částky od ZP v dospělosti

5 odpovědí

Dobrý den,
manželovi 2007 vznikl dluh na zdravotním pojištění, jednalo se o dobu, kdy byl student střední školy, část dluhu je v období, kdy mu nebylo 18. Dluh v roce 2008 zaplatil, aby nedošlo k exekuci, ale nezajímal se za co je ten dluh, popravdě, papírům a byrokracii vůbec nerozuměl.
Lze teď požadovat vrácení peněz, když dokážeme, že studoval?
Případně jak postupovat.
Děkuji

Zdravím Vás, pokud manžel dluh uhradil již v roce 2008, mám za to, že již po pojišťovně nemůže nic požadovat, neboť náhrada škody za pojistné které hradit nemusel je již promlčena a při námitce promlčení vznesené pojišťovnou v průběhu soudního řízení by manžel soudní spor prohrál.

Prosím jakým zákonem se to řídí? Mělo by to být právo občanské, ale nevím, kam dál to spadá. Děkuji

Zdravím Vás mám za to, že je to zákon o veřejném zdravotním pojištění (zákon 48/1997 Sb.).

Děkuji, koukala jsem na něj a jestli tomu rozumím, měla by být promlčecí doba 10let od doby vzniku přeplatku, což bylo v roce 2008.

Zdravím Vás, pokud je to v tomto zákoně takto uvedeno tak to tak je.