Exekuce a podmínka proporcionality - zájem na provedení exekuční dražby

1 odpověď

Dobrý den,
dovoluji si Vás oslovit z dotazem. Mám exekuci na nemovitost z důvodu dluhu z podnikání, kdy jsem podepsala směnku jako ručení za úvěr. Exekutorka nechala nemovitost ocenit soudním znalcem. Dnes mi přišlo ocenění nemovitosti ve výši 850.000, - Kč, kdy původní hodnota 1.700 tis. byla snížena na 850 tis, za kterou chce exekutorka nemovitost prodat. /Ke snížení došlo dle stanoviska exekutorky z důvodu vad, t. j. nájemní smlouvy na dobu určitou, která prodejem nezanikne/ Na nemovitosti mám zástavní právo ČMSS ve výši 1.000.000, - jako první v pořadí, jako druhé zástavní právo za půjčku ve výši 500.0000, - na opravu RD a jako třetí je banka se svým exekučním příkazem nyní ve výši 250.000, - Kč. Z důchodu je mi a společníkovi sráženo celkem 4.200 a navíc jsem se dohodla, že na účet exekutora skládáme celkem další 4.000 Kč. t. j. měsíčně na účet exekutora odchází asi 8.200, - Kč. Exekutorka chce nemovitost přesto prodat. Požádala jsem exeku- torku o zastavení exekuce a jelikož nebyla schopna mé žádost sama vyhovět, byla má žádost předána ke Krajskému soudu, ale ten posoudil rozhodnutí exekutora jako správné. Žádala jsem banku, o odložení či zastavení exekuce, ale ani s nimi jsem se nedomluvila. Pokud by prodej nemovitosti vyřešil problém dluhu, pak bych to považovala za správné. V mém případě však k uspokojení pohledávky banky nedojde, jelikož peníze půjdou na úhradu poplatků exekutora, dluhu u ČSSM a jako třetí v pořadí zástava 500 tis. Kč. Nemovitost může být nabízena ještě za nižší cenu, pokud se napoprvé neprodá. V tomto mém případě není sledován zájem věřitele, ale zájem exekutora získat provizi za prodej nemovitosti, jinak si to neumím vysvětlit. Kde bych se ještě mohla obrátit nebo najít oporu v zákoně a celou záležitost bance vysvětlit. Na právní zastoupení bohužel peníze nemám.
Děkuji.

Dobrý den. Z výše pohledávky banky je jasné, že exekuci nelze dosud prováděným způsobem v přiměřené době uhradit, je proto naplněna podmínka proporcionality. Pokud uvádíte, že k uspokojení pohledávky banky nedojde, neuvádíte z jakého důvodu. Nelze dopředu odhadnout, za kolik se nemovitost v dražbě prodá a zda nedojde ani k uspokojení poměrné části pohledávky. V rozvrhovém řízení budou uspokojovány pohledávky v několika skupinách, přičemž neuvádíte, zda některá z pohledávek pochází z hypotečního úvěru. Pokud ne, budou se všechny uspokojovat ve stejné skupině poměrně. Navíc již v této chvíli exekuční náklady vznikly a pokud by byla dražba zastavena, tj. exekuce by byla neúspěšná, platil by náklady věřitel. I z tohoto pohledu lze uzavřít, že exekuce sleduje zájem věřitele.