Manžel OSVČ - prevence exekuce majetku manžleky nebo majetku v SJM (ve společném jmění manželů SJM)

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda je nějak možné ochránit budoucí manželku z exekuce. Jsem OSVČ a v mém oboru je snadné udělat chybu, která by se během manželství hradila z majetku obou. Je nějak možné vyloučit i majetek, který si manželka pořídí během manželství tak, aby se na ni případná exekuce nevztahovala? Jedná se např. o dům, stavební spoření, drobné akcie přikoupené během manželství.
Děkuji za radu.

Zdravím Vás, ano toto je samozřejmě možné a dokonce i vhodné. Až se vezmete, tak po svatbě co nejdříve navštivte notáře a uzavřete u něj smlouvu o zúžení SJM. Tato smlouva bude uzavřena ve formě notářského zápisu, který jsou povinni respektovat i soudní exekutoři, neboť se jedná o veřejnou listinu. Nicméně, smlouva o zúžení SJM je účinná až ode dne jejího uzavření, takže čím dříve po svatbě navštívíte notáře, tím dříve bude majetek Vaší budoucí ženy chráněn, a to i před Vašimi případnými exekucemi. Zde dodávám, že SJM vzniká svatbou.