Vypůjčené peníze pro kamaráda a exekuce na dlužníka - jak převést exekuci na vypůjčitele vypůjčených peněz?

1 odpověď

Syn si vzal pro kamaráda půjčku, pro nesplácení mu exekutor zablokoval účet. Je možné tuto exekuci legálně převést na skutečného dlužníka. Chtěli by oba, ale nevíme jak to jde udělat.
Děkuji.

Zdravím Vás, ano to je možné, existují dva způsoby, buď převzetí dluhu dle ust. § 1888, § 1890 - § 1891 zákon 89/2012 Sb. nového občanského zákoníku nebo přistoupením k dluhu dle § 1892 nového občanského zákoníku. Jak k převzetí dluhu, tak i přistoupení k dluhu je nutný souhlas věřitele, tedy oprávněného. K převzetí dluhu není nutný souhlas dlužníka. Ustanovení § 1889 nového občanského zákoníku však pamatuje i na situaci, kdy věřitel s přistoupením k dluhu nesouhlasí. V tomto případě, tedy platí následující: Nepřivolí-li věřitel k převzetí dluhu nebo odmítne-li k němu dát souhlas, nevzniká věřiteli vůči přejímateli dluhu přímé právo; přejímatel dluhu má však vůči dlužníku povinnost zařídit, aby dlužník nemusel věřiteli plnit. Takovou povinnost má vůči dlužníku i ten, kdo se mu zaváže, že opatří plnění jeho věřiteli." To by znamenalo, že by kamarád Vašeho syna v tomto případě mohl exekuci splatit za Vašeho syna. Nicméně v tom mu nic nebrání ani nyní. Stačilo by, aby Váš syn dal kamarádovi platební údaje a kamarád by tuto exekuci za Vašeho syna uhradil, a to včetně příslušenství a odměny exekutora a nákladů oprávněného, čímž by došlo k zastavení exekuce. Abyste měli jistotu kolik dluh činí, nechejte si dlužnou částku vyčíslit přímo soudním exekutorem, a to např. 3 31.01.2016. Nicméně poté by měla být exekuce do tohoto dne rovněž i uhrazena.