Bydlení zadluženého kamaráda v bytě nedlužníka - hrozí exekuce věcí nedlužníka?

1 odpověď

Dobrý den.
Mám půjčku u Providentu a 15 jízd na černo. Svojí situaci bych rád řešil, ale jsem víceméňe na ulici, bez bydlení. Mám sice důchod 4.755 Kč, ale to mám jen na jídlo. 31.10.2015 jsem dostal nabídku od kamaráda, že mohu jít bydlet k němu za částku 3.000 Kč, kterou bych mu dával z důchodu. Pak bych si chtěl určitě najít práci, ale když mám ty dluhy, tak se bojím aby exekutoři nepřišli za kamarádem a nebrali mu jeho věci, jelikož já nemám nic. Nerad bych aby s tím měl nějaké problémy. Až bych měl práci, tak bych dluhy začal pomalu splácet.
Trvalou adresu bych samozřejmě neměl psanou u něho, ale měl bych svojí původní.
Moc se bojím aby pak nezaťukali exekutoři u něho.
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, Vaše exekuce by byly oprávněné, a to za předpokladu, že by se exekutor dozvěděl, že se skutečně zdržujete u kamaráda. Dále by Vaše obavy byly oprávněné, kdyby se exekutor rozhodl provést exekuci ve Vašem případě prodejem movitých věcí povinného. Řešením by zde mohla být insolvence, ale z Vašeho nízkého důchodu nelze nic zabavit. I to by se však dalo řešit, a to i kdybyste si příjmy navýšil formou darovací smlouvy nebo smlouvy o důchodu, ve které by se Vám někdo zavázal v pravidelných měsíčních splátkách přispívat na úhradu splátek v rámci oddlužení plněním splátkového kalendáře. Zde je však nutné, abyste uspokojil ze svých příjmů nebo z příjmů z darovací smlouvy či ze smlouvy o důchodu pohledávky svých nezajištěných věřitelů, alespoň ve výši 30% a odměnu insolvenčního správce ve výši 1.089,- Kč. Pokud tyto peníze mít nebudete tak budete muset mít práci, do té doby bude dobré, abyste Váš kamarád i Vy sepsali alespoň čestná prohlášení o tom, které věci jsou Vaše a které Vašeho kamaráda. Tato čestná prohlášení je nutné opatřit úředně ověřené podpisy Vás obou, kdy každý podepíše své čestné prohlášení.