Exekuce pro smlouvu uzavřenou na nezletilou osobou rodičem - odpovědnost nezletilé osoby v dospělosti za dluh

1 odpověď

Dobrý den,
před pár dny jsme s přítelem zjistili, že si na něj v jeho nezletilosti matka vyřídila paušál, který neplatila a příteli teď hrozí exekuce. Můžeme se vůbec nějak bránit?
Děkuji moc za odpověď

Zdravím Vás, pokud exekuce pouze hrozí, tak bych se pokusila pohledávku po dohodě s věřitelem (mobilním operátorem) splácet. Ve stadiu exekuce se totiž vymáhaná částka citelně navýší o náklady exekuce, odměnu exekutora a náklady oprávněného. Pokud exekuce již probíhá podala bych v tomto případě návrh na zastavení exekuce podle § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb. , s tím, že je tu jiný důvod pro který exekuci nelze vykonat, a to sice ten, že Váš přítel byl v době, kdy byla smlouva s mobilním operátorem uzavřena nezletilý a tudíž byl nezpůsobilý k právním úkonům (tento termín použijte, pokud byla smlouva s operátorem uzavřena do 31.12.2013, včetně) nebo nesvéprávný (tento termín použijte, pokud byla smlouva s operátorem uzavřena od 1.1.2014 dosud), a proto by měl být zastoupen zákonným zástupcem, tedy matkou, která měla paušál platit, což nečinila. Navíc zde uveďte, že Váš přítel donedávna o uzavřené této smlouvy neměl tušení a dozvěděl se tuto skutečnost až v souvislosti s. Tyto slutečnosti doložte i důkazyy, např. kopií rodného listu přítele a dále i skutečnostmi za jakých se dozvěděl o této smlouvě. Popřípadě můžete doložit jen to, že přítel byl v době uzavření smlouvy nezletilý a počkat jak tento návrh na zastavení exekuce exekutor nebo soud posoudí.