Rozvod manželství a strach z exekuce, placení dluhů a placení výživného manželovi

1 odpověď

Jsme rozvedeni 08/2014-08/2015, manželé jsme byli 15 let (2009-2014). Děti máme tři, na ně neplatí máme střídavou péči.
Potřebovala bych do budoucna nějakou pojistku proti manželovi. Má hodně dluhů, hrozí mu exekuce, má firmu s. r. o. , má částečný důchod a sklony k sebevraždě. Mám strach, že mu budu muset platit výživné, a nakonec všechny dluhy zaplatit.
Je možné se tomu všemu nějak vyhnout?? DÍKY.

Zdravím Vás, pokud jste již rozvedeni, mělo by být vypořádáno i SJM. Takže kdyby došlo k exekuci na majetek Vašeho manžela, a exekutor by chtěl eventuálně exekučně postihovat i Váš majetek, udělejte následující. Exekutorovi sdělte, že s účinností od 14.5.2015 je velice výrazně omezena možnost exekučního postihu manžela povinného, a to v souvislosti s nálezem Ústavního soudu v Brně, pod sp. zn. Pl. ÚS 1/14 ze dne 31.3.2015. Tento nález zakazuje blokaci účtu manžela povinného a velice výrazně omezuje i možnost provádění srážek ze mzdy manžela povinného, a to do té míry, že je to pro exekutory až zbytečné, tedy de facto je zakazuje. Navíc vy jste již rozvedení, takže bych přiložila úředně ověřenou kopii pravomocného rozsudku o rozvodu manželství a eventuálně i úředně ověřenou kopii dohody o vypořádání SJM a požádejte eventuálně exekutora o zastavení exekuce ve vztahu k Vám, a to podle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Mám za to, že nárok na výživné rozvedeného manžela Váš manžel mít z Vaší strany nebude, neboť toto se přiznává mizivému procentu případů, například tehdy pokud by se rozváděli manželé a jeden z nich by byl onkologicky nemocný a druhý manžel by jej opustil a nechal jej tak de facto bez příjmů (resp. s nemocenskou a zvýšenými náklady na léky a potraviny, zdravotnický materiál). Toto však není Váš případ.