Exekuce a "účelné zbavení se majetku"

1 odpověď

Dobrý den,
řeším teď s bratrem nepříjemnou záležitost ohledně družstevního bytu. Naši rodiče se rozvedli tuším v roce 2001, matka odešla do ciziny a neměli jsme na ní kontakt. Bohužel po rozvodu nedošlo do 2 let k majetkovému vyrovnání. Matka si v roce 2004 vzala půjčku cca 20000 Kč na adresu trvalého bydliště, kde s námi předtím žila (na MěÚ nám řekli, že ji nemohou odhlásit, takže tam stále měla trvalé bydliště!!). Po nějaké době k nám přišel exekutor. Tatínek začal shánět kontakt, nakonec se povedlo a matka přijela a před notářkou se o majetku dohodli. Celý družstevní podíl byl připsán tatínkovi. Letos v únoru tatínek zemřel. Držstevní podíl byl z dědického řízení přepsán na bratra, který byt užívá. Na bytovém družstvě jsme však měli problém. Nechtěli byt na bratra přepsat, protože byl vydán na základě exekuze zákaz nakládání s bytem, protože firma podezřívá matku z účelného zbavení se majetku. Po právní poradě bytového družstva je nakonec celý podíl opravdu přepsaný na bratra. A já se na Vás obracím s dotazem, jak je to tedy s exekucí?? Mohou po nás stále vymáhat nyní již 60000 Kč? Je kulaté razítko od notáře směrodatné, nebo to mohou napadat stále?? Budeme muset matky dlužnou částku zaplatit??
Mockrát děkuji.

Dobrý den. Pokud je exekuce nařízena na Vaši matku, nelze exekuovat Vás ani Vašeho bratra. Pokud jste dluhy nenabyly v dědickém řízení po zemřelém otci, nic nedlužíte.