Počet stránek ve webu: 40.616

NACHÁZÍTE SE NA ONLINE CHATU PRÁVNÍ PORADNY
DOTAZY V CHATU PŘIJÍMÁME KAŽDÝ SUDÝ TÝDEN V SOBOTU PO 9. HODINĚ
(PŘÍJEM DOTAZŮ MAX. DO 11 HOD.)

Dotazy mimo online chat můžete poslat každý den zde.
Dotazy týkající se EXEKUCE A INSOLVENCE prosím ukládejte kdykoliv zde.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 2.572.776

nárok na peněžitou pomoc v matéřství

Odesláno: 
Otevřeno 41 x
1 odpověď
 
Chtěla bych poprosit o právní radu ohledně nároku na peněžitou pomoc v matéřství. Od prosince roku 2016 až do konce března roku 2019 byla jsem zaměstnana u mezinárodní společnosti. Zaměstnavatel hradil za mě zdravotní a sociální pojíštění. Potom od května 2019 do 26. srpna téhož roku byla v evidenci na ÚP, poslední týden v srpnu 2019 založila jsem Zivnostensky list a podnikala do 17.1.2020. Jakmile jsem začala podnikat jsem začala hradit zdravotni, socialni a dobrovolne nemocenske pojisteni za mesice srpen, září, říjen, listopad a prosinec a navíc jsem uhradila za dobrovolne nemocenske pojisteni nejvyssí částku přes 1000 korun. Když jsem podala žádost o peněžitou pomoc v matéřství jsem dostala ze Služby sociálního zabezpečení odpověd’ o tom že mi nevznikl nárok na peněžitou pomoc v matéřství. Proto bych chtěla se Vás zeptat jestli má smysl v této situaci se odvolavat, jestli jsou nejaké sanci uspět s odvoláním?
 
Dobrý den,

jakožto Osoba samostatně výdělečně činná máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, jen pokud si dobrovolně platíte nemocenské pojištění alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. (Současně musí účast na nemocenském pojištění trvat alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na dávku.
Z uvedeného vyplývá, že jste nesplnila první podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu Vašeho podnikání - tj. pojištění jste nehradila alespoň po dobu 180 dnů.